Słońce Galą oczarowane - Gala Orkiestr Dętych 2013 |
14 lipca br. Brzóza Królewska tętniła muzycznym życiem. Gala Orkiestr Dętych, która na stałe wpisała się już do kalendarza imprez kulturalnych wsi, w tym roku również zgromadziła tłumy zainteresowanych.
Na początek, tradycyjnie już, przemarsz w szyku paradnym uczestników festiwalu na stadion sportowy i efektowny akcent inauguracyjny, który oczarował nie tylko publiczność, ale i niezdecydowaną aurę. Siedem orkiestr biorących udział w przeglądzie wspólnie wykonało marsz „Na straży" .
Od rana z niepokojem spoglądaliśmy w niebo - wspomina wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzóza Królewska – Dominik Rup. Prognozy nie były optymistyczne. Jednak donośne dźwięki instrumentów dętych zrobiły swoje. Muzyka rozbrzmiewająca w Brzózie zaczarowała pogodę.
Kiedy słońce zaczęło przedzierać się przez deszczowe chmury, z ulgą można było przystąpić do uroczystego otwarcia Gali. Dokonał tego prezes Stowarzyszenia – Mariusz Nycz. Podkreślił nieocenione zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli, bez których niemożliwa byłaby organizacja tak dużej imprezy muzyczno-rozrywkowej. Życzliwe słowa do licznie zgromadzonej publiczności skierowali również zaproszeni goście - Wójt Gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko, Senator RP Janina Sagatowska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Terasa Kubas-Hul, Poseł RP Stanisław Ożóg oraz Wicestarosta Powiatu Leżajskiego Marek Kogut.
Grand Prix Gali Orkiestr Dętych 2013 zdobyli muzycy z Tryńczy. To już drugie ich zwycięstwo w trzyletniej historii Gali Orkiestr w Brzózie Królewskiej. Jury przeglądu w składzie: Tadeusz Chlebek - były kapelmistrz Podhalańczyków, obecnie instruktor muzyczny, Władysław Staroń- wieloletni pedagog i kapelmistrz, Marek Krauz – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Leżajsk postanowiło sklasyfikować pozostałe orkiestry w trzech pasmach: złotym, srebrnym i brązowym. W paśmie złotym znalazły się zespoły z Węgierki i Nowojaworowska w paśmie srebrnym orkiestry z Żołyni i Grodziska Dolnego, a pasmo brązowe przypadło Kuryłówce i Brzózie Królewskiej. Członkowie jury podkreślali wysoki poziom zmagań konkursowych oraz duży entuzjazm wykonawców. Oprócz orkiestr biorących udział w przeglądzie na scenie występowały również dzieci i młodzież z formacji tanecznych funkcjonujących przy Zespole Szkół w Brzózie Królewskiej. Można było podziwiać tańce rzeszowskie w wykonaniu Młodzieżowego Zespołu Tańca Ludowego. Swój repertuar przedstawił także zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich z Brzózy Królewskiej - „Brzozaki". W przerwie między koncertami odbywały się liczne konkursy i występy członków Ogniska Muzycznego działającego przy Ośrodku Kultury. Okazało się, że w Brzózie Królewskiej talenty taneczne i wokalne kwitną niezwykle obficie. Dokładamy starań, aby każda kolejna edycja Gali była wyjątkową ucztą muzyczną. Już w trakcie tegorocznej uroczystości zrodziły się ciekawe, niebanalne pomysły na organizację Gali 2014. Będzie jaszcze atrakcyjniej - zapewniają członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzóza Królewska i zapraszają do wspólnej zabawy w przyszłym roku. Magdalena Lizak
Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzóza Królewska składa gorące podziękowania wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację Gali Orkiestr Dętych, a szczególnie: Gminnemu Ośrodku Kultury Gminy Leżajsk, Kołu Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straż Pożarnej, Klubowi Sportowemu "Azalia", Zespołowi Szkół, Radzie Sołeckiej oraz Domowi Pomocy Społecznej w Brzózie Królewskiej.
|